Bildkonst och konsthantverk från Mälaröarnas Konstring

Konstnärer

Nedan hittar du en översikt på Konstringens konstnärer, uppdelat på valda media.

Varje konstnär representeras med 4 bilder och text (klicka på någon av de 3 mindre för att öppna bildvisningen och se dem i större format).

Måleri; akvarell, gouache, olja, akryl, torr pastell, grafiska blad, fotografi, blyerts och digital konst:
Gertrud Appelqvist: akryl och blandteknik
Inga Bandelin: äggoljetempera, akvarell, olja och collagetekniker
Björn Bernström: akvarell
Britt Carlsson: akvarell och olja
Nils Ekwall: surrealism i akvarell, olja och blyerts
Anna Eriksson: akryl, blandteknik, kol och keramikskulptur
Ewa Helzén: akvarell och akryl på duk
Marina Henriksson: akvarell
Sofia Häggvik: akvarell, blyerts, bläck och digitalt
Anders Höök: akvarell
Lotta Johnzon: akryl och olja
Dimitris Karvelas: måleri och grafik
Kerstin Larsson: akvarell
Gunilla Lindberg: fotografiska konstbilder
Gisela Linder: måleri och grafik
Birgitta Lindgren: akvarell och olja
Charlotta Lindvall: olja, akryl och akvarell
Irina Lindqvist: fotografi, måleri
Lennart Magnusson: blyerts, färgpennor, olja, akryl, vinyl, krita och kol
Kristina Nordenström: akvarell
Malin Nordlander: akvarell
Siv Norman: akvarell, olja och akryl på sten och trä
Sara Olén: akryl och blandteknik
Elaine Olsson: olja- och dekorationsmåleri
Lilian Olsson:
olja och akvarell
Tania Rajabian: akryl
Malin Ramquist: akryl
Chanette Roihjert: akryl, akvarell och blandteknik
Marianne Rosell: olja och akryl
Jonna Rosengård: måleri i collage, olja och akryl
Odd Sandberg: olja, akvarell och tusch
Nenna Stetter: akryl och blandteknik
Marie Sundin: olja, pastell, akvarell, tusch och blyerts
Krister Vikström: olja
Elisabeth Wallen: akvarell
Else-Marie Widén: screentrycksteknik, på bomull, linne och siden. Väver i ram m.m.
Mona Wikborg: olja
Eleonore Vognsgaard: akvarell och pastell
Maud Åman: akryl

Keramik; svartbränd lera, stengods och betong:
Maria Axelsson: svartbränd lera och keramik
Monica Benbasat: keramik
Eva Bergvall: brukskeramik i stengods
Lena Hoffman: brukskeramik
Kerstin Kullmann: keramik
Gisela Linder: keramikrelief
Ylva Lingefelt: stengods
Marie Noree: keramik
Elisabet Oldfeldt: keramik
Jonna Rosengård: keramik i japansk Rakuteknik
Maud Åman: konstkeramik
Inga-Lisa Östman: keramik

Textil; väv, damast, stickning, fritt broderi, pälsar, mattor och kuddar:
Eeva Axe: vävning och damast
Annika Jernström Burman: stickdesigner
Berit Eriksson: fritt broderi
Mona Forster: bildväv, mattor och kuddar
Tommy Jonestrand: mattvävning
Kerstin Karlsson: lammpälsar, ullkappor, tovat
Gisela Linder: textil
Solveig Magnusson: damastväv och interiörtextil
Marianne Rosell: lindockor
Ane Svenheden: textil
Annika Öhman: bildvävar och mobiler

Glasgjutning, fusionsglas, glasmåleri, emalj:
Gisela Linder: fusionsglas
Siv Norman: emalj

Silversmide, knivslöjd och järn- och träarbeten:
Ninnie Blom: silversmide
Per Brydolf: silversmide och träarbeten
Berit Eriksson: mindre träskulpturer
Lotta Johnzon: silversmide
Ursula Klasén: smide i silverlera
Irina Lindqvist: guldsmed
Anna Tillas: silversmide
Anita Öberg: smycken i silver, titan och plexi

Övrigt:
Museum, Olle Nordbergs Ateljé: Oljemålningar, reliefer, skulpturer, installationer, målade skåp och stolar